atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر... جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

به گوش هوش نیوش از من و به عشرت کوش     که این سخن از هاتفم به گوش آمد

 ز فکر تفرقه باز آی تا شوی مجموع     به حکم آن که چو شد اهرمن سروش آمد

Artboard_2 جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بهاری دیگر، بهاریه ای دیگر...

فرهنگ ایرانی و ادب پارسی در گذر بی رحم زمان و با وجود تاخت و تاز های پیاپی بر این سرزمین، جایگاه خود را همچنان نگاه داشته و صاحب منزلتی والا نزد جهانیان بوده است. نوروز و رسم و رسوماتش از منحصر به فرد ترین ویژگی های این فرهنگ است که ما ایرانی بودنمان را مدیون آن میدانیم.

عنصر دیگر ایرانی بودن، قصه ها و قصه گویی است و به تبع آن سینمایی که از بدو تولدش، اینقدر برایمان عزیز بوده است. امسال سال سختی ها و موفقیت ها برای سینمای ایران بود. در ابتدای سالی که گذشت اعلام کردیم، تلاش خواهیم کرد تا با همکاری تهیه کنندگان به یک صنف واحد دست یابیم و بتوانیم به اختلافات پایان دهیم. اما موانعی بود و عده ای منافع خود را در اتحاد نمی یابند  با انحصار طلبی به دنبال مال اندوزی و سنگ اندازی در شکل گیری هرگونه توافق و تشکلی هستند، اما با تلاش های همکاران و دلسوزان سینما، دیگر راهی جز وحدت صنوف درسینما نخواهد بود.

به هر حال فساد ، پولشویی و انواع رانت ها  در سینما، همانند دیگر بخش های صنعت و اقتصاد بیمار این روزهای کشورمان، واقعیتی غیر قابل انکار است.اما با برخورد و دستگیری برخی از متخلفان، مقامات قضایی نیز به وجود فسادهای گسترده در سینما اقرار داشتند و ما امیدواریم با همت تهیه کنندگان و سازندگان و به یاری همه ی اهالی سینما دست سودجویان و انحصارطلبان را از سینمای شریف ایران کوتاه شود.

 با این همه، سینمای ایران سال خوبی در گیشه داشت . آثار قابل توجهی توسط نسل جدید سینماگران پا به عرصه ی ظهور گذاشت و جشنواره فیلم فجر نیز با تنوع در دیدگاه ها و کیفیت محتوای فیلمهایش، نوید از سالی نکو دار­­­­د . به امید آنکه در سال نو و اکران نوروزی شاهد رونق دوباره ی سینمای ایران باشیم و حسرت روزهای اوج و صف های طولانی اش از دل ها برود.

 در این آغاز، از خالق زیبادوست و صانع هنرآفرین می خواهیم که دیگربار نگاهی از سر لطف بر این مرز و بوم بیاندازد تا برکت به این خاک پر گوهر، بازگردد و سینمای ما نیز در این مجال همچنان پرفروغ بماند.

و در پایان این عید را به تمام هموطنان عزیزمان تبریک میگویم و سالی خوش و طراوتی بهاری برای همکارن و هم میهنان آرزومندم و همچنین  شادی روح هنرمندان و عزیزانی که در این بهار دیگر همراهمان نیستند را از خداوند متعال می طلبم.

 

سید ضیا هاشمی        

 

دسته:

مطالب گذشته

کورانتینو! دربهای بسته سینما تا پایان وضعیت سینمایی زندگی

مرور اخبار مرتبط با بازگشایی سینماها در کشورهای صاحب صنعت سینما در ماه‌های اخیر، تصویری واضح‌تر از آنچه تحت عنوان «بحران کرونا» می‌خوانیم، پیش روی‌مان قرار می‌دهد.

دوره پانزدهم انتخابات خانه سینما - تخلف یا ضرورت قانونی؟

انتخابات پانزدهمین دوره هیات مدیره «خانه سینما» در حالی برگزار شد که تعدادی از صنوف سینمایی به واسطه عدم ثبت در وزارت کار و نداشتن کد شناسه ملی از مشارکت در این انتخابات محروم ماندند.

یادداشتی از سید ضیاهاشمی برای سالگرد درگذشت «سیف‌الله داد»؛

‍ مردی که صندلی مدیریتش هیچ‌گاه مانع هم‌صحبتی‌اش با سینماگران نشد