atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - اتهام هزار میلیاردی برای دلاویز/پرونده امامی یک پولشویی حرفه ای بوده است جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - اتهام هزار میلیاردی برای دلاویز/پرونده امامی یک پولشویی حرفه ای بوده است

اتهام هزار میلیاردی برای دلاویز/پرونده امامی یک پولشویی حرفه ای بوده است

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی و احسان دلاویز از متهمان پرونده بانک سرمایه در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار مهر، چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات سید محمدهادی رضوی  به صورت علنی در شعبه سوم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقامدر حال برگزاری است.

در ابتدای این جلسه قاضی مسعودی مقام با اشاره به صحبت‌های مطرح شده در جلسه هفته گذشته گفت: در جلسه قبلی ادعاهایی در رابطه با بانک مرکزی در بحث کلان و وامده بودن تسهیلات و همچنین گزارش‌های ارائه‌شده در پرونده و انطباق آنها با قوانین مطرح شد به همین منظور از نمایندگان بانک مرکزی خواستیم با حضور در دادگاه توضیحاتی ارائه دهند.

امیر مظلوم شاهی نماینده بانک مرکزی با حضور در جایگاه گفت: پاسخی را خطاب بازرسی کل کشور تهیه کردیم که همین را هم به دادگاه ارائه می‌دهم.

وی با اشاره به آئین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان گفت: تسهیلات و تعهدات کلان طبق این آئین‌نامه یعنی میزان مجموعه تعهدات اعطایی باید ۱۰ درصد سرمایه پایه یک مؤسسه باشد در رابطه با بانک سرمایه در سال ۹۲ سرمایه این بانک ۵۰۰۰ و ۹۴۶ میلیارد بوده که ۱۰ درصد آن عددی بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان می‌شده است در گزارش به سازمان بازرسی کل کشور هم عدد هزار و ۷۵ میلیارد به عنوان تسهیلات مطرح شده است.

وی افزود: در بخش دیگری از گزارش بحث ۲۰ درصد سرمایه پایه مطرح است به طوری که حداکثر مجموعه تسهیلات به واحد ذی‌نفع نباید از ۲۰ درصد سرمایه پایه تجاوز یابد در این رابطه تخلف بانک مطرح نیست بانک از ۲۰ درصد تخلف نکرده است اما تسهیلات کلان بوده است.

نماینده بانک مرکزی ادامه داد: اگر موضوع کیفرخواست تسهیلات کلان است باید بگویم طبق این آئین‌نامه تسهیلات کلان محرز است چرا که بیش از ۵۹ میلیارد تومان به وفق آئین‌نامه کلان محسوب می‌شود.

این مطلع ادامه داد: بانک ۲۰ درصد ذینفع واحد را رد نکرده است از حوزه پرداخت اعطای سقف موضوع ۲۰ درصد مشمول هیئت مدیره بانک می‌شود.

وی خطاب به هادی رضوی گفت: تسهیلات شما طبق آئین‌نامه کلان بوده است و این موضوع حسب به بند ۸ آئین نامه تعهدات و تسهیلات کلان محرز است.

در ادامه قاضی مسعودی مقام از متهم احسان دلاویز خواست در جایگاه حضور یافته و به دفاع از خود بپردازد.

قاضی در رابطه با اتهامات این متهم گفت: حسب محتویات پرونده شما به معاونت در اخلال در نظام اقتصادی از حیث نظام پولی از طریق معاونت در پنج فقره تحصیل مال به مبلغ یک هزار و ۷۵ میلیارد تومان متهم هستید، آیا اتهامات خود را قبول دارید که دلاویز پاسخ داد: هیچکدام از اتهامات را قبول ندارم.

وی خطاب به دادگاه گفت: دفاع حقوقی را به وکیل خود می‌سپارم اما با توجه به عناوین اتهامی به نکاتی اشاره می‌کنم عناوینی که در کیفرخواست به بنده نسبت داده شده یک مورد نیست که قاضی مسعودی مقام خطاب به متهم، گفت: بقیه عناوین اتهامی در صلاحیت این دادگاه نیست و در دادگاه کیفری ۲ رسیدگی می‌شود.

در ادامه دادگاه، احسان دلاویز متهم ردیف دوم پرونده رسیدگی به متهمان بانک سرمایه با حضور در جایگاه به دفاع از خود پرداخت و گفت: سالهاست که در حوزه رسانه و مطبوعات و کارهای فرهنگی کار می‌کنم. گران‌ترین مجله را هم از بابت تولید داشتم و حتی یک آگهی دولتی هم در کارهایم نداشتم.

وی با اشاره به برخی شایعه‌های مطرح شده در مورد نسبت خویشاوندیاش؛ گفت: خواهرزاده هیچ مسئولی در جمهوری اسلامی نیستم. برادرزاده و یا داماد هیچ مسئولی هم نیستم. من پابوس نظام هستم نظامی که از ۱۷ سالگی یک بچه شهرستانی را ارزش داد، من برای نظام می میرم و با افتخار می‌گویم فرزند یک معلم هستم.
دلاویز با بیان اینکه چهار عنوان اتهامی علیه بنده در کیفرخواست حسب اظهارات هادی رضوی است گفت: آقای رضوی البته بعداً این حرف‌ها را پس گرفت. بنده امروز برای رفع قاطع اتهام انتسابی دلایل دارم.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری در سریال شهرزاد گفت: نمی‌دانم چرا امروز شاهد زدن آثاری همچون شهرزاد و شاهگوش هستیم، سرمایه آلوده در این کارها نبوده است.

 دلاویز با اشاره به اقرارات سید محمد هادی رضوی گفت: در همان اقاریری که رضوی و شریف کاظمی داشتند یک تناقضات و فضاهایی وجود دارد که نشان دهنده بی اساس بودن ادعاهای آنان است. هم در مبلغ داده شده و هم در رابطه با دلیل ارائه آن تناقضاتی مطرح است به طوری که یک جا عدد دو میلیارد مطرح است اما بعداً شریف کاظمی می‌گوید دقیق یادم نیست شاید مبلغ ۴ یا ۵ میلیارد تومان بوده است.

وی افزود: برای افزایش اعتباری داده شده که این هم از اقاریری بود که هر دو داشتند اما بعداً مطالب دیگری را بیان کردند. قسم جلاله می‌خورند که این موارد کذب است.

دلاویز با اشاره به تناقضات مطرح شده در اظهارات هادی رضوی در دادسرا، خاطرنشان کرد: ادعا شد که مواردی چک به من داده شده است. در دفتر قاضی صلواتی بودم که چک‌ها را دیدم. من گفتم که عدد چک‌ها را نمی دانم که برای چه موضوعی است اما آقای رضوی در دفتر قاضی صلواتی به دست من زده و گفت بعداً برائت توضیح می‌دهم. اینها مربوط به مبلغ وام من است.

وی افزود: به خواست خودشان به طور خاص مجموعه آقای امامی آذر ماه ۹۲ از این تیم منفک شدم. در کیفرخواست آمده من از دوستان آقای رضوی و امامی بودم. این دوستان تمایل داشتند با بنده کار فرهنگی داشته باشند. بعد از درگیر شدن عاطفی، خانوادگی و شخصی با آقای امامی، ایشان وارد فاز تهیه کنندگی با من شدند. پروژه مشترکی هم با نام شاهگوش و شهرزاد که باید بگوییم شهرزاد پرحاشیه داشتند. در رابطه با شاهگوش من سرمایه گذار نبودم اما مسئول جذب اسپانسر بودم. قبل از هر چیز باید بگویم که اقای امامی از نظر من واقعاً انسان است. نمی‌توانم چیزی را زیر سوال ببرم چرا که من با یک انسان با تقوا آشنا شدم. نماز اول وقت امامی یک بار هم ترک نشد البته که اینها ملاک نیست.

این متهم تصریح کرد: برعکس آقای رضوی که هیچ نقطه مشترکی با او نداشتم با محمد امامی نقاط مشترک زیادی داشتم به طوری که هر فیلم روز دنیا را او دیده بود، من هم دیده بودم.

وی خطاب به قاضی مسعودی با بیان اینکه من یک فرد محافظه کار هستم، گفت: شاهگوش به اعتبار دوستانی از جمله آقای میرباقری به بنده معرفی شد. پس از این دادگاه‌ها نمی دانم چه بلایی سر نام‌ها، کارگردان‌ها و آثار هنری می‌آید.

این متهم با اشاره به سریال خانگی شهرزاد نیز اظهار داشت: شهرزاد در ابتدا برای بنده بود، نامش این نبود بلکه عنوان روزی روزگاری عاشقی را داشت. در ادامه محمد هادی رضوی خطاب به دلاویز گفت: نام شهرزاد کافه نادری بود که دلاویز در واکنش به سخنان رضوی گفت: این طور نیست. آقای رضوی مگر شما تهیه کننده شهرزاد بودید؟ به دلیل اینکه رضوی اقداماتی کرده رسانه‌ها کار ارزشمندی چون شهرزاد را خراب می‌کنند.

در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان تهران در رابطه با اتهامات دلاویز گفت: پرونده محمد امامی و احسان دلاویز یک پولشویی حرفه‌ای است.

وی افزود: تسهیلات تا به حساب آقای رضوی بیاید ۱۳ بار چرخیده است از حساب فلان شخص به حساب دختر ۱۴ ساله کارپرداز آقای امامی به حساب باران تجارت که مربوط به کارتن خواب‌ها است و پس از آن به حساب شیرخوارگاه از بستگان محمد امامی و ارسال دوباره آن به حساب یک دختر ۱۴ ساله و دوباره به حساب‌های دیگر، تمامی اینها معنای پولشویی حرفه‌ای را دارد.

نماینده دادستان تهران با اشاره به ردیابی چک‌های دلاویز گفت: بخش قابل توجهی از اینها به حساب حمید حاجیان رفته است، توضیح دهید پول‌ها را چطور گرفتید چرا محمد امامی برایتان پورشه خرید است تبلیغات برای شما چقدر سودآور بوده است که برایتان پورشه خریده است.

وی با بیان اینکه رضوی به دنبال هر بهانه‌ای بود که پول از بانک بر دارد گفت: فاکتورها و قراردادهای جدیدی هم در این رابطه ارائه داده است لازم می‌شد رضوی به اسم بستنی هم از بانک پول بر می‌داشت.

نماینده دادستان تهران همچنین با ارائه چند عکس از جلسات محرمانه امامی و دلاویز با بخشایش در ویلایی در امارات از متهم خواست در این باره توضیح دهد.

دلاویز در ادامه دفاعیات خود با اشاره به جزئیات سریال شهرزاد گفت: در فرصت ۶ ماهه مبلغ ۳۰۰ میلیون را فراهم کردم تا به اسماعیل عفیفه برای تهیه کنندگی شهرزاد بدهم. موضوع فیلمنامه و عنوان آن در ارشاد هم ثبت شده بود که من پس از ۷ سال به مدارک آن دسترسی پیدا کرده و آن را ارائه می‌دهم.

وی افزود: اواسط سریال شاهگوش بودیم و میزان ۳۰۰ میلیون را از پول‌هایی که از شاهگوش به دست آورده بودیم به موضوع شهرزاد اختصاص یافته و به فتحی پیشنهاد ساخت آن را دادم. در یک بازه زمانی باکس تبلیغات سریال شاهگوش از تبلیغات تلویزیونی هم بیشتر و گران‌تر بود.

دلاویز با اشاره به حواشی پیش آمده برای سریال شهرزاد گفت: در جشنواره فجر ۹۶ آقای فتحی به من گفت شکست یتیم است و پیروزی صدها پدر دارد. من به او گفتم نمی‌ترسم از اینکه این مسئله مطرح شود و دوست ندارم بفهمند پشت پرده این اتفاق بزرگ و ساخت سریال شهرزاد من بودم. از روزی می‌ترسم که باید پنهان کنم در آن نقشی داشتم و متأسفم که این روزها را هم دیدم.

وی با بیان اینکه سرمایه ساخت این سریال‌ها ذره‌ای آلوده نبوده است، گفت: برخی از دوستان مگر ابزار کشف حقیقت دارند که نکاتی را مطرح می‌کنند؟ می‌خواهید تخریب کنید با بازیگر آن چه کار دارید.

دلاویز افزود: یک آدمی از نظر من تا یک مقطعی درست بوده است اما بعد از آن من از آن منفک شدم. در یک مقطعی این فرد شلختگی مالی داشت. آقای امامی یک کارپرداز به نام قادری داشت که تمامی امور را او انجام می‌داد. به این دلیل که امامی از خود حسابی نداشت، واریزی‌ها به حساب‌های قادری می‌رفت. اگر می‌خواستند به بازیگری پول بدهند و یا مسائل دیگر، همه باید از کانال قادری رد می‌شد و تمامی وجوه را این فرد امضا می‌کرد. بدین منظور همه به یک حساب می‌آمد و از همان حساب هم خارج می‌شد و این به معنای سو نیت نیست.

وی خطاب به هادی رضوی گفت: اقای رضوی! چرا راستش را نمی گوئید؟

متهم ادامه داد: تعاملات ملکی با هم داشتند. امامی ملک او را می خرید و رضوی هم همان را می خرید. همه اینها با قصد و سو نیت نبوده است. برای روشن شدن فضا این را می گویم. ۱۵-۲۰ مورد تعاملات اینچنینی داشتند که من آنها را استخراج کرده و به دادگاه می‌دهم.

وی درباره موضوع چک‌های دریافتی از رضوی توضیح داد: من از رضوی خواستم دررابطه با چک‌ها توضیح داده و آنها را بفرستد که او هم تصاویر آنها را در واتساپ برای من فرستاد. تمامی مستندات این موجود است و من آن را به دادگاه ارائه می‌دهم.

وی با گرفتن قرآن سمت هادی رضوی از وی خواست تا به قرآن قسم خورده و بگوید که او از مجموعه امامی منفک شده است.

دلاویز خطاب به قاضی پرونده گفت: علاوه بر تصاویر چک‌ها یک فایلی هم ضمیمه می‌کنم که در رابطه با دو سند توضیحاتی در آن ارائه شده است. البته بیشتر توضیح نمی‌دهم چرا که اخلاقی نیست اما این فایل ثابت می‌کند که اصل وصول کننده و دریافت کننده چه کسی بوده است.

وی در ادامه دفاعیات خود مدعی شد در جریان بازپرسی به من فشار آوردند که هرچه از رضوی می‌دانی بگو. روابط رضوی را بگو. آقای قاضی! من بیزارم از این چیزها، نمی دانم نامش را رازداری می‌گذارند یا مگویی. چرا باید بگویم در یک جمع صمیمانه و دوستانه آقای رضوی چه گذشته است؟

در این لحظه متهم هادی رضوی خطاب به دلاویز گفت: اینکه می گوئید، نمی گوئید، بگویید در آن جمع صمیمانه تخلفی نبوده است.

که دلاویز هم خطاب به دادگاه گفت: تخلفی در آن جمع نبود.

در ادامه دلاویز با بیان اینکه اسپانسر سریال شاهگوش، شرکت فاطمی متعلق به رضوی بوده است، گفت: در زمان مدیرعامل بانک سرمایه در سال ۹۵ و قبل و بعد از آن بنده هیچ نامه‌ای به هیئت مدیره بانک سرمایه ننوشته و رابطه‌ای با آنها نداشتم.

وی با بیان اینکه در کیفرخواست گفته شده که بنده از نفوذ زیادی برخوردار بودم، گفت: سال ۹۱ و ۹۲ من فقط آقای بخشایش را می‌شناختم. البته هیچ خواست اقتصادی از ایشان نداشتم. تنها هدف گفتگو و خاطره شنیدن از سالهای قبل بود. البته ایشان تمایل داشتند حرف‌هایشان کتاب شودکه این اتفاق هیچگاه رخ نداد.

دسته:

مطالب گذشته

پیام سید ضیاء هاشمی به مناسبت روز ملی سینما

درود و همدلی
جهان درگیر ویروس هاست و فاصله هایی که هر روز بیشتر و بیشتر میشود

به بهانه اهدای «نشان رسول» در شانزدهمین جشنواره فیلم «مقاومت» مروری‌بر کارنامه فیلمسازی زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور

خبرگزاری مهر - گروه هنر: زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور با نگاهی جزءمحور با سابقه عکاسی و مستندسازی در دوران دفاع مقدس، طی سال‌های فعالیتش در سینما، همواره موضوعاتی را دست‌مایه خلق آثار خود قرار داد که از چشم بسیاری از فیلمسازان دور مانده بود.

انتقاد جامعه صنفی تهیه‌کنندگان از صداوسیما

صداوسیما نمی‌تواند برای شبکه نمایش خانگی تصمیم‌گیری کند/ خواستار نظارت وزارت ارشاد هستیم