تلاش برای کاهش نقش دولت در اکران/کمیته انضباطی دیگر فعالیتی ندارد

سیدضیاء هاشمی دبیر شورایعالی تهیه‌کنندگان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره پیشنهادهای این شورا برای نگارش آئین‌نامه اکران در سال ۹۸ گفت: شورایعالی تهیه‌کنندگان طی هفته‌های گذشته به دلیل مسائلی که در طول سال در سینمای ایران به وجود آمد و دخالت‌های دولت در برخی مسائل مختلف سینما مشکلاتی را به وجود آورد، آئین‌نامه پیشنهادی خود برای اکران سال ۹۸ تدوین کرده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جایی که باید حضور پیدا می‌کرد، خود را کنار کشید و باعث گسترده شدن بی‌انضباطی در اکران شد، بیان کرد: برای تنظیم و تدوین آئین‌نامه پیشنهادی ساعت‌ها وقت صرف شد تا آئین‌نامه مناسبی را برای سال جدید تدوین و ارائه کنیم.

دبیر شورایعالی تهیه‌کنندگان ادامه داد: شورایعالی تهیه‌کنندگان برای تنظیم هرچه بهتر آئین‌نامه با برخی افراد کانون کارگردانان مشورت کرد و با تعامل سینماداران، متن پیشنهادی آماده شد. تلاش شده برخی مواد دست و پاگیر و اضافه آئین‌نامه اکران حذف شود و نقش دولت را در حوزه اکران در آئین نامه آماده شده کمرنگ کردیم تا شاید بخشی از مشکلات اکران برطرف شود.

وی با بیان اینکه از زمانی که شورای صنفی نمایش در دوره زنده‌یاد سیف الله داد، شکل گرفت، هیچگاه حضور دولت در حوزه اکران تا به این اندازه پررنگ نبوده، توضیح داد: در واقع شرایط در حوزه اکران به گونه‌ای است که همه چیز توسط دولت اداره می‌شود، به عنوان مثال اعضای شورایعالی اکران توسط دولت انتخاب می‌شوند، چرا باید چنین اتفاقی صورت گیرد؟ هرچقدر حسین انتظامی بالاترین مقام سینمایی به دنبال شفاف‌سازی و اعتبار بخشیدن به صنوفسینمایی و واسپاری امور به دست اصناف است این همت در برخی مدیران سازمان سینمایی دیده نمی‌شود و به دنبال حذف صنوف هستند تا در حوزه اکران تصدی خود را دوچندان کنند.

دبیر شورایعالی تهیه‌کنندگان بیان کرد: آئین‌نامه پیشنهادی با صرف وقت و تعامل با سینماداران و رئیس کانون کارگردانان آماده شده است، البته یک اختلاف با انجمن سینماداران و یک مورد اختلاف هم با کانون کارگردانان وجود دارد که به زودی حل می‌شود و آئین‌نامه اصلاح شده، قابل استفاده خواهد بود.

وی تاکید کرد: از همین جا اعلام می‌کنم که هر آئین‌نامه دیگری که توسط هر جریان اقتدارگرا و یا جریان‌های تمامیت‌خواه تنظیم و ارائه شود طبعاً مورد قبول شورایعالی تهیه‌کنندگان نخواهد بود.

هاشمی در پایان درباره وضعیت کنونی کمیته انضباطی اکران که توسط محمد مهدی حیدریان رئیس سابق سازمان سینمایی تشکیل شده بود هم گفت: دخالت برخی مدیران سازمان سینمایی در این کمیته قابل مشاهده است. این دوستان بیشتر به فکر جایگاه خود هستند و علاقه بسیاری به آرامش ظاهری دارند. ذات کمیته انضباطی با نگاه این مدیران همخوانی ندارد از سوی دیگر آئین نامه کمیته توسط ذی نفعان و برخی از دوستان نزدیک من در شورای عالی اکران مخدوش شد و قابلیت چندانی نداشت با این اوصاف بهتر دیدیم با این وضعیت کمیته دیگر فعالیتی نداشته باشد.

دسته:
نوشته شده توسط Hhashemi

Xpert Accordion

افت فروش ومخاطب در مردادماه 98 نسبت به سال گذشته

عدم توفیق فیلم‌های اجتماعی در گیشه مردادماه

باید جلوی ورود بی رویه دولت و برخی نهاها در تولید و اکران گرفته شود

سیدضیاءهاشمی:  دخالت وزارت ارشاد موجب رانت می شود، باید جلوی ورود بی رویه دولت و برخی نهادها در تولید و اکران گرفته شود.

تبریک جامعه تهیه‌کنندگان به معاون جدید ارزشیابی و نظارت سینما

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدضیاء هاشمی رییس هیات مدیره جامعه صنفی تهیه‌کنندگان سینمای ایران طی پیامی انتصاب سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد را به عنوان معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی تبریک گفت و همچنین از تلاش‌ها و زحمات ابراهیم داروغه‌زاده معاون پیشین اداره ارزشیابی قدردانی کرد.