atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه اول شورای راهبردی سینمای ایران جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه اول شورای راهبردی سینمای ایران

بیانیه اول شورای راهبردی سینمای ایران

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران با صدور اولین بیانیۀ رسمی هم‌زمان با روز ملی سینما اعلام موجودیت، و بر ایجاد یک چشم‌انداز نوین در وظایف، مطالبات و تکالیف این هنر ـ صنعت با تکیه بر نقش بنیادین بخش خصوصی تأکید کرد.

 

هو الحکیم

سینمای ایران به عنوان مهم‌­ترین دستاورد هنری جامعه­ ایران پس از انقلاب اسلامی، در طول نزدیک به چهار دهه، دوران پر فراز و نشیبی را تجربه کرده و اینک در شرایط نگران­‌کننده‌­ای به سر می‌­برد.

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که توسط جمعی از سینماگران ایرانی از بهار سال ۱۳۹۴ تشکیل شده و تاکنون جلسات متعددی برگزار کرده‌، با مطالعه و تحقیق پیرامون روند تحولات سینمای ایران و جهان و بررسی بحران‌های کنونی و وضعیت نگران‌کننده سینمای ملی قصد دارد با ایجاد یک فضای گفتگو محور‌، راهبردهایی جهت خروج سینمای ایران از بن‌بست فعلی ارائه دهد و ضمن تعامل با مراکز تصمیم‌گیری‌، بر ایجاد یک چشم‌انداز نوین در وظایف‌، مطالبات و تکالیف این هنر ـ صنعت با تکیه بر نقش بنیادین بخش خصوصی تأکید کند‌.

متأسفانه در شرایط فعلی فقدان یک افق روشن در جهت فعالیت­‌های سینمایی‌، و تأکید دستگاه­‌های تصمیم‌گیر و مدیریت‌های فرهنگی و سینمایی بر سیاست­‌ها و روش‌­های گذشته‌نگر و به بن‌بست رسیده‌، روز به روز به شکاف‌های متعدد بین سینمای ایران و مخاطبان بالقوه‌اش دامن زده است‌. فضای نامطمئن برای سرمایه‌گذاری در امر تولید و تضمین حقوق سینماگران‌، به بیکاری آحاد سینما انجامیده و تخریب ستون اصلی سینمای ملی‌، که همانا بخش خصوصی و سینمای جریان اصلی است، مدت‌هاست که آغاز شده است‌.

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران که به عنوان نهاد غیردولتی، غیرانتفاعی و غیرسیاسی تشکیل شده، بر آن است تا در مقاطع مختلف به ارائه بحث‌ها و نتایج کارشناسی‌ها اقدام و جلساتی را با افراد موثر در تصمیم‌سازی‌های کلان برگزار کند. در این راستا از عموم سینماگران، صاحب‌نظران و مخاطبان علاقمند به حفظ سینمای ملی ایران تقاضا دارد که این جمع را یاری داده و به غنای این تصمیم‌سازی‌­ها بیفزایند.

 

اعضاء‌: فرهاد اصلانی، بهروز افخمی، مسعود جعفری جوزانی، محمد علی حسین‌نژاد، سید شهاب حسینی، پوران درخشنده، سید ضیاء الدین دری، علیرضا رئیسیان، سید جمال ساداتیان، منوچهر شاهسواری، رسول صدر عاملی، مهدی فخیم زاده، فرامرز قریبیان، مهدی کرم‌پور، رضا کیانیان، علی معلم، مجید میرفخرایی، سید ضیاء هاشمی.

نوشته شده توسط مدیریت سایت

مطالب گذشته

سیدضیا هاشمی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:باید جلوی انحصار را با گسترش پلتفرم‌ها بگیریم

 سید ضیا هاشمی  به تحلیل و بررسی گسترش پلتفرم‌ها و احتمال به وجود آمدن انحصار و لزوم جلوگیری از این اتفاق، پرداخت.

سیدضیا هاشمی: نمی‌توان سینما را به بهانه کرونا تعطیل کرد/ بسته‌های معیشتی خرج ۴ روزه‌ی هنرمندان است/ سینمای ایران سودآور نیست

 یک تهیه‌کننده سینما با اشاره به وضعیت تولید فیلم در شرایط کرونا گفت: ما نمی‌توانیم کارها را تعطیل کنیم زیرا جمعیت زیادی از اهالی سینما بیکار می‌شوند و معیشت آن‌ها دچار مشکل خواهد شد.

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده باسابقه سینما ضمن مخالفت با بازگشایی سینماها به هر قیمتی، تأکید کرد در شرایط کرونایی بهترین بستر عرضه فیلم نمایش در وی‌اودی‌هاست؛ به شرط رفع انحصار!

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه‌های سینمایی خود گفت: در حال حاضر فیلم سینمایی «آینده» به کارگردانی امیر پورکیان را آماده نمایش دارم که هنوز برنامه‌ای برای اکران آن ندارم. همچنین فیلم سینمایی «موافقت اصولی» به کارگردانی امیر پورکیان در دست دارم که در مرحله تدوین است، البته این را هم باید بگویم که تا پایان سال هیچکدام از این فیلم‌ها را اکران عمومی نمی‌کنم.