atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه پنجم شورای راهبردی سینمای ایران جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه پنجم شورای راهبردی سینمای ایران

بیانیه پنجم شورای راهبردی سینمای ایران

شورای راهبردی تحقیق و توسعۀ سینمای ایران روز هشتم اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ پنجمین بیانیۀ خود را با عنوان «لزوم آزادسازی چرخۀ اکران فیلم‌های سینمایی» را منتشر کرد.

 

لزوم آزادسازی چرخه اكران فیلم های سینمایی

ضمن تبریك موفقیت سینمای ایران در جلب مخاطبان در دو ماه نخست سال ١٣٩٥، شورای راهبردی سینمای ایران با تأكید بر لزوم به رسمیت شناختن سینمای ایران به عنوان یك صنعت ملی در حوزه قوانین و دستوالعمل‌ها، لازم می‌داند پیرامون مسئله پخش واكران فیلم‌ها نكاتی را طرح نماید. 

با توجه به مسئلۀ بحران مخاطب و ریزش آن در سال‌های گذشته‌، كه نقش اصلی در عدم رشد بخش خصوصی سینما را دارد، این شورا بر این باور است كه رابطۀ مخاطب و سینما تنها در صورتی در بهترین مسیر خود حركت خواهد كرد كه نمایش فیلم درسینماهای ایران صرفا در رابطه سینمادار با تهیه‌كننده تعریف شود. تجربه نشان داده وجود هرگونه واسطه به ارتباط گسترده و سالم فیلم با مخاطب خدشه وارد كرده و احتمالا باعث ایجاد رانت‌های مختلف برای برخی افراد و نهادها خواهد شد‌. شورای راهبردی با تكیه بر آمار و تحقیقات و تجربیات سال‌های گذشته بر این عقیده است كه با این شكل نمایش سهمیه‌ای، سینمای ما هیچگاه صاحب فیلم‌های بزرگ و پرمخاطب نخواهد شد و نحوۀ شكست و پیروزی فیلم‌ها بر مداری نامشخص وناعادلانه خواهد چرخید‌. با آزادسازی چرخۀ اكران و ضابطه‌مند كردن نحوۀ نمایش فیلم‌ها در سالن‌های سینما‌، این مكان برای رویارویی بی‌واسطۀ سینما با مخاطب فراهم می‌شود و تنها وجود یك نهاد بازرسی برای پیگیری حقوق تضییع شده سینماگران و صاحبان سالن‌ها كفایت خواهد كرد.

هشتم اردیبهشت ۱۳۹۵

نوشته شده توسط مدیریت سایت

مطالب گذشته

سیدضیا هاشمی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:باید جلوی انحصار را با گسترش پلتفرم‌ها بگیریم

 سید ضیا هاشمی  به تحلیل و بررسی گسترش پلتفرم‌ها و احتمال به وجود آمدن انحصار و لزوم جلوگیری از این اتفاق، پرداخت.

سیدضیا هاشمی: نمی‌توان سینما را به بهانه کرونا تعطیل کرد/ بسته‌های معیشتی خرج ۴ روزه‌ی هنرمندان است/ سینمای ایران سودآور نیست

 یک تهیه‌کننده سینما با اشاره به وضعیت تولید فیلم در شرایط کرونا گفت: ما نمی‌توانیم کارها را تعطیل کنیم زیرا جمعیت زیادی از اهالی سینما بیکار می‌شوند و معیشت آن‌ها دچار مشکل خواهد شد.

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده باسابقه سینما ضمن مخالفت با بازگشایی سینماها به هر قیمتی، تأکید کرد در شرایط کرونایی بهترین بستر عرضه فیلم نمایش در وی‌اودی‌هاست؛ به شرط رفع انحصار!

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه‌های سینمایی خود گفت: در حال حاضر فیلم سینمایی «آینده» به کارگردانی امیر پورکیان را آماده نمایش دارم که هنوز برنامه‌ای برای اکران آن ندارم. همچنین فیلم سینمایی «موافقت اصولی» به کارگردانی امیر پورکیان در دست دارم که در مرحله تدوین است، البته این را هم باید بگویم که تا پایان سال هیچکدام از این فیلم‌ها را اکران عمومی نمی‌کنم.