atrk جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه ششم شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران جامعه صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران - بیانیه ششم شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران

بیانیه ششم شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران

شورای تحقیق و توسعۀ سینمای ایران طی بیانیه‌ای با عنوان «سینما در انتظار داوری» به توهین هفته‌نامۀ «یالثارات» به سینماگران واکنش نشان داد. متن بیانیه به این شرح است:

 

سینما در انتظار داوری

خانوادۀ بزرگ سینمای ایران، زنان و مردانی که پرچم رعنای زیبایی‌های کشورتان را در سراسر جهان برافراشته‌اید، متواضعانه در کنار شما و در این شرایط ناجوانمردانه ایستاده‌ایم و با چشمانی از حیرت گشاده، به آنچه گذشت خیره مانده‌ایم.

دوستان و همکاران، روزها سپری شد و هیچ داور عادلی، هیچ مدعی‌العمومی یافت نشد تا به این هتک حرمت غیرقابل باور، اعتراض کند. گویی ناسزا‌گویی و توهین به اهالی سینما، حال هر‌گونه ناسزایی، رکیک‌ترین الفاظ، در هر کجا و توسط هر کس، با مدارای کسانی روبرو می‌شود که می‌دانیم فرهنگ مدارا را زشت و قبیح می‌دانند. شاید اگر از آغازگران این عداوت تازه پرسیده شود که چرا هربار در هنگامۀ انتخابات سینمای کشورشان را هم به نوعی گروگان می‌گیرند، پاسخ روشنی دریافت نکنیم، اما خدای را، سینمای ایران را از این بازی ملال‌انگیز که در دوره‌های دو یا چهار ساله، مکرر می‌شود، بیرون نگاه دارید و تباهش نکنید.

عزیزان، امروز همه ماتم زده‌ایم، در عین حال که می‌دانیم این تقدیر ماست. لیکن تقدیری که هرگز به آن خو نخواهیم گرفت. از پنجرۀ سوءظن به ما می‌نگرند، اما بدین کارشان عادت نمی‌کنیم، محال است. روزگاری‌ست که دشمنی‌ها و کینه‌توزی‌شان را می‌بینیم و تلخ رو می‌گردانیم. شما هنرمندان، در تمام این سال‌ها، شریف‌ترین و فرهیخته‌ترین تصویر را از کشورتان به دنیا نشان داده‌اید. شخصیت‌های فیلم‌هایتان مردمانی با وجدان و با دغدغه بوده‌اند، مردمانی صبور و شریف، از کودک روستایی تا تحصیل‌کردگان شهری، مانند خودتان، چونان آرزوهای خودتان. شما «انسان» را به تصویر کشیدید. و چه بسا همین مفهوم انسان، چشم اسفندیارتان بوده است.

اما طرف ما آن‌ها نیستند. طرف ما بدگفتاران و بد‌دهنان نیستند. خواه مجوزی برای گفتار خود داشته باشند، یا نداشته باشند. سینما به ما آموخته که مؤدب باشیم، پاسخ کسانی را که ناسزاهای ناموسی ورد زبانشان است ندهیم، در هیچ شرایطی، چرا که داوری بزرگ در احوال مردمان، سرانجام فرا می‌رسد و هر کس آنچه را که کاشته درو خواهد کرد‌. طرف ما انتظار ماست؛ انتظار برای حقوق ضایع شده‌مان، و منتظر خواهیم ماند، خار در چشم و استخوان در گلو، در انتظار داوری عدالت می‌مانیم. چرا که ایمان داریم، داوران هر سرزمین، بیش از مردمان خود، به عدالت نیازمندند.

شاید روزهای دیگر نیز بگذرند و هیچ مرجعی از شما حلالیت نطلبد، عذر‌خواهی نکند و آن‌ها که باید بدین ظلم آشکار، از غصه بمیرند، آخ هم نگویند و این نیز به اوراق کتاب شما نفرین‌شدگان افزوده شود، وخاطرۀ تلخی که با آن زندگی کنید.  اما علی‌رغم همۀ این‌ها، خدا را گواه می‌گیریم که سینما را ادامه خواهیم داد، شکیبا و استوار. تا سرانجام تاریخ ما را چنین به خاطر آورد: «هنرمندانی که کردارشان مؤمنانه بود، و انسان‌وار زندگی کردند.»

نوشته شده توسط مدیریت سایت

مطالب گذشته

سیدضیا هاشمی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان:باید جلوی انحصار را با گسترش پلتفرم‌ها بگیریم

 سید ضیا هاشمی  به تحلیل و بررسی گسترش پلتفرم‌ها و احتمال به وجود آمدن انحصار و لزوم جلوگیری از این اتفاق، پرداخت.

سیدضیا هاشمی: نمی‌توان سینما را به بهانه کرونا تعطیل کرد/ بسته‌های معیشتی خرج ۴ روزه‌ی هنرمندان است/ سینمای ایران سودآور نیست

 یک تهیه‌کننده سینما با اشاره به وضعیت تولید فیلم در شرایط کرونا گفت: ما نمی‌توانیم کارها را تعطیل کنیم زیرا جمعیت زیادی از اهالی سینما بیکار می‌شوند و معیشت آن‌ها دچار مشکل خواهد شد.

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده باسابقه سینما ضمن مخالفت با بازگشایی سینماها به هر قیمتی، تأکید کرد در شرایط کرونایی بهترین بستر عرضه فیلم نمایش در وی‌اودی‌هاست؛ به شرط رفع انحصار!

سید ضیاء هاشمی تهیه‌کننده سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه‌های سینمایی خود گفت: در حال حاضر فیلم سینمایی «آینده» به کارگردانی امیر پورکیان را آماده نمایش دارم که هنوز برنامه‌ای برای اکران آن ندارم. همچنین فیلم سینمایی «موافقت اصولی» به کارگردانی امیر پورکیان در دست دارم که در مرحله تدوین است، البته این را هم باید بگویم که تا پایان سال هیچکدام از این فیلم‌ها را اکران عمومی نمی‌کنم.